IMG 9530

U petak i subotu, 21. i 22. 4. 2023. u organizacije Udruge odgajatelja Maraške i DV "Sabunić" iz Privlake održan je stručni skup "Razvoj odgajateljskih kompetencija za ostvarivanje suvremenog kurikuluma". Skup su svojim predavanjima otvorile uvažene prod. dr. sc. Edita Slunjski sa Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te dr. sc. Ida Somolanji Tokić, a primjere dobre prakse pokazale su  kolegice Lana Jugović iz DV "Dječja igra" iz Zagreba, Marina Lančić iz DV "Ivančice", Ivanec, Lidija Bobić iz DV "Sunce" Zadar... Naše odgajateljica Irena Oltran i pedagoginja Gorana Žuvela prezentirale su rad "Senzorna integracija putem umjetnosti kao podloga cjelovitog razvojai učenja djeteta rane i predškolske dobi". Rad prikazuje aktivnosti skupine "Kaići" protekao iz interesa djece za umjetnost i kreativno izražavanje. Uzimajući Van Goghovu „Zvjezdanu noć“ kao poticaj za stvaranje okruženja fascinacije, zbog njene dinamičnosti, ritmičnosti, jarkih boja, kratkih poteza kistom koji nas vode u vrtlog i „uvlače u sliku“ nastojali smo kod djece potaknuti urođenu potrebu za istraživanjem i spontanom ekspresijom, potaknutu snažnim prethodnim iskustvom putem svih osjetila.„Bavljenjem umjetnošću“, odnosno omogućavanjem djeci da kroz različita osjetila te različite likovne i umjetničke aktivnosti (glazbu, pokret, ples) istražuju materijale, teksture, mirise, boje, oblike te različitim izražajnim medijima istražuju i izražavaju svoje doživljaje, emocije, osobnost, potencijale, nastojimo potaknuti dobru integriranost osjetilnog sustava kao temelj za cjeloviti razvoj te ostvarenje ukupnih potencijala svakog djeteta, razvoj divergentnog mišljenja, kreativnosti, fokusiranja odnosno koncentracije i pažnje, promišljanja, kritičkog mišljenja, autentičnog izraza, uočavanja detalja, te osjećaj važnosti, zadovoljstva i samopouzdanja kao temelja za razvoj pozitivne slike o sebi. 

Ovim radom sudjelovali smo i na Međunarodnoj konferenciji ACE Zagreb (Art and Creativity in education).